Paprastai vaikai patys nepasakoja, kad tyčiojasi iš kitų, – taigi informacija apie netinkamą vaiko elgesį gali jus pasiekti iš kitų žmonių: kitų vaikų tėvų, klasės auklėtojo ar mokytojų. Gali būti sunku pripažinti, kad jūsų vaikas netinkamai elgiasi su kitais vaikais. Jei vis dėlto sužinojote, kad vaikas skriaudžia kitus elektroninėje erdvėje, visų pirma klausykitės ir bandykite suprasti.

  • Paprašykite parodyti, kur elektroninės patyčios vyksta, pavyzdžiui, paprašykite atsiųsti elektroninius laiškus, kuriuos jūsų vaikas siuntė, parodyti padarytas elektroninių patyčių situacijų ekrano nuotraukas („print screen“) ir pan.
  • Pripažinkite, kad vaikas pasielgė netinkamai. Kuo anksčiau bus pripažinta problema ir kuo greičiau ji bus sprendžiama, tuo didesnė tikimybė išvengti nepageidaujamų pasekmių, kurias toks elgesys kelia ne tik aplinkiniams, bet ir pačiam skriaudžiančiam kitus vaikui.
Požymiai, galintys byloti apie tai, kad vaikas tyčiojasi iš kitų
  • Perdėtas noras naudotis kompiuteriu.
  • Vaikas naudoja skirtingas vartotojų vardus, skirtingus el. paštus.
  • Vaikas slepia ir nepasakoja apie tai, ką veikia internete (pavyzdžiui, uždaro internetinės svetainės langą, išjungia kompiuterį suaugusiems priėjus).
  • Vaikas agresyviai elgiasi realiame gyvenime ar bendrauja / draugauja su skriaudėjais.
Kaip padėti vaikui, kuris tyčiojasi iš kitų
  • Kalbėkite su vaiku apie tai, ką sužinojote, ir padėkite vaikui prisiimti atsakomybę už elektronines patyčias.
  • Įvardinkite, kokias pasekmes ir jausmus elektroninės patyčios gali sukelti patyčias patiriančiam vaikui.
  • Ugdykite vaiko empatiją, skatindami susimąstyti apie tai, kaip jis galėtų jaustis nukentėjusiojo vietoje.
  • Kartais virtualus ir realus gyvenimas yra atskiriami arba vaikų suvokiami kaip du skirtingi pasauliai, tačiau nors patyčios ir vyksta elektroninėje erdvėje, kitam skauda – realybėje. Priminkite arba informuokite apie netinkamo elgesio pasekmes. Pavyzdžiui, įveskite apribojimus naudotis technologijomis ar sugriežtinkite savo priežiūrą, kai vaikas naršo internete. Rodykite vaikui pagarbaus elgesio pavyzdį. Atminkite, kad vaikai mokosi ir perima elgesio modelį, stebėdami aplinką bei juos supančių žmonių elgesį. Aptarkite su vaiku bendravimo internete etiketą. Kaip ir realiame pasaulyje, elektroninėje erdvėje taip pat egzistuoja tam tikros bendravimo taisyklės. Paprastai vaikai drąsiau elgiasi, bendraudami virtualiai, leidžia sau pasakyti daugiau, negu būtų pasakę gyvai, „akis į akį“. Jiems galima paaiškinti, kad bendraujant elektroninėje erdvėje reikėtų su kitais elgtis taip pat pagarbiai, kaip ir realiame gyvenime. Palaikykite mokyklos strategiją patyčių klausimu. Jei mokykla taip pat imasi tam tikrų veiksmų, kad vaikai nesityčiotų, labai svarbu, kad tėvai palaikytų tokias mokyklos iniciatyvas.

Patyčios gali ir turi liautis!

Jas galime sustabdyti tik bendromis mūsų visų pastangomis