Kovoti su patyčiomis moksleivius skatins bendraamžių istorijos filmuose

2013-03-01

Kajus yra į miestelį atsikraustęs naujokas, prikaustytas prie vežimėlio („Krokodilai“). Tai, kad jis ne iš kelmo spirtas ir gali ne mažiau nei kiti, jis turi įrodyti ne tik būsimiesiems draugams, bet ir savo motinai. Per neatsargumą praradęs regėjimą už pripažinimą kovoja jo bendraamžis Mirka Italijoje („Raudona kaip dangus“), būsimasis žymus garso režisierius. Dešimtmetės „Mergaitės“ herojė lieka viena ir mokosi pasirūpinti pati savimi. 15-etis Sebė nuolat kyla problemų su mama,  o mokykloje jis išgyvena bendraklasių patyčias („Sebė“).

Tai kelios filmų herojų istorijos, kurios ne svetimos ir jų bendraamžiams Lietuvoje. Apklausos rodo, kad smurtą ir patyčias mokykloje ir namuose patiria kas penktas moksleivis.Draugiško ir pagarbaus bendravimo vaikus ir jaunimą šiemet mokys jau 4-ą kartą rengiama „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, kurioje tradiciškai dalyvauja ir „Skalvijos“ kino centras. Tarpusavio pakantumo ir supratingumo „Skalvija“ kviečia semtis iš bendraamžių patirties filmuose.

Kovo 18-22 d. kino centre bus parodyti 7 filmai, kurių herojai – įvairaus amžiaus moksleiviai,  bandantys rasti bendrą kalbą su bendraamžiais ir bendraklasiais, išsikovoti pripažinimą ir pagarbą. Su sunkumais jie susiduria ne tik mokykloje ir kieme, bet ir namuose.

Pradinukai kviečiami pasižiūrėti jau minėtąjį filmą „Krokodilai“, 5-9 kl. paaugliai – „Mergaitę“ ir „Raudona kaip dangus“, o 8-12 kl. – „Velnių salos karalių, „Sebę“. Į programą vyresniems moksleiviams įtraukti ir lietuvių kūrėjų darbai: trumpametražiai „Aš tave žinau“ bei „Laikinai“, taip pat rašytojos Vandos Juknaitės knygos įkvėpti „Pokalbiai rimtomis temomis“. Pastarajame kino režisierė Giedrė Beinoriūtė kalbina vaikus ir paauglius, kurie atvirai išsako savo išgyvenimus, atskleidžia ryšį su kitais žmonėmis, laimės suvokimą ir kt.

Pasak psichologų, vaikams ir paaugliams svarbu padėti įsisąmoninti patyčių žalą, diskutuojant ir susidarant savo nuomonę. „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ metu klasės kviečiamos ne tik apsilankyti minėtuose seansuose, bet ir užsisakyti nemokamus filmų aptarimus po jų. Čia jie su profesionaliais moderatoriais  mokysis įžvelgti esmines kliūtis, trukdančias filmų herojams kovoti su sunkumais, aptars, kas padeda juos spręsti.

„Gal ir nebus šie filmai stebuklingi priešnuodžiai nuo patyčių, bet, tikime, kad po jų moksleiviai taps bent šiek tiek pakantesni ir jautresni vienas kitam“, – kalba Goda Sosnovskienė, „Skalvijos“ edukacinių programų koordinatorė.

Į seansus ir diskusijas klasės registruojamos iki kovo 14 d. el. paštu edukacija@skalvija.lt arba tel. 2610505. Daugiau informacijos ir filmų repertuaras pateikiamas

http://www.skalvija.lt/index.php/naujienos/savaite_be_patyciu_filmai_kurie_padeda_tapti_draugiskesniam/1239

Pasiteiravimui:

Goda Sosnovskienė,

„Skalvijos“ edukacinių programų koordinatorė

8(5) 261 05 05, edukacija@skalvija.lt