Mokinių kurtuose filmuose – kvietimas stabdyti elektronines patyčias

2015-03-27

Šeštą kartą vykstant „Veiksmo savaitei BE PATYČIŲ“, iniciatyvos organizatorė „Vaikų linija“ kartu su IT ir telekomunikacijų bendrove „Teo“ surengė trumpų filmų konkursą mokiniams elektroninių patyčių tema. Ketvirtadienio vakarą per „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ renginį kino teatre „Multikino“ apdovanoti geriausių filmų kūrėjai.

Konkursu „Stabdyk elektronines patyčias“ organizatoriai siekė paskatinti moksleivius susimąstyti apie savo ir bendraamžių elgesį socialiniuose tinkluose, atkreipti dėmesį, kas skatina patyčias elektroninėje erdvėje ir koks elgesys padėtų užkirsti joms kelią.

„Patyčios nėra naujas reiškinys visuomenėje, tik dabar jos persikėlė ir į internetą, kur turi neribotas galimybes plėtotis. Virtualumas nė kiek nemažina žalingo jų poveikio, tačiau būtinas viešumas ir supratimas, kas neetiška internete. Šis konkursas yra tik priminimas, kad saugumu ir etika internete turime rūpintis nuolat“, – sakė „Teo“ socialinės atsakomybės plėtros vadovė Renata Gaudinskaitė. Pasak jos, itin svarbi čia vyresniųjų ar suaugusiųjų, mokytojų rolė.

„Tarp vaikų vykstančios elektroninės patyčios sparčiai plinta ir žeidžia jas patiriančius vaikus ne tik dėl patyčių iniciatorių elgesio, bet ir dėl patyčias stebinčių vaikų palaikymo. Kiekvienas mygtuko „patinka“ ar „dalintis“ paspaudimas prisideda prie elektroninių patyčių plitimo, – pabrėžia „Vaikų linijos“ vadovas dr.Robertas Povilaitis. – Suaugusieji ne visuomet turi galimybių pamatyti internete, socialiniuose tinkluose vykstančias patyčias, todėl svarbus vaidmuo tenka paaugliams, kurie pastebi patyčias virtualioje erdvėje – nuo jų reakcijų labai priklauso, kaip plačiai pasklis elektroninės patyčios ir kaip greitai jos bus sustabdytos.“

Vyresnių klasių mokiniai iš skirtingų Lietuvos vietovių, palaikydami „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“, kūrė kelių minučių filmus apie elektronines patyčias ir siuntė juos „Vaikų linijai“. Komisija, kurioje dirbo „Vaikų linijos“ psichologės Jurgita Smiltė Jasiulionė ir Ivona Suchodolska bei „Teo“ Korporatyvinės komunikacijos skyriaus video redaktorė Laura Nečiūnienė, įvertino 23 mokinių filmus ir išrinko nugalėtojus.

Pirmą vietą konkurse užėmė filmas, pavadintas „Tokiems kaip... aš“ (http://goo.gl/3cUfup), kurį sukūrė Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro Fotografijos specialybės moksleiviai. Jame rodoma merginos Danielės kasdienybė, kurioje – ir patiriamos patyčios. Norėdama pabėgti nuo skaudžios realybės, mergina užsidaro savo kambaryje ir prisėda prie kompiuterio, kurio ekrane patyčios tęsiasi. „Ką aš padariau, kad to nusipelniau?“, – negali suprasti filmo herojė, pabaigoje pastebėdama, kad „tai – ne mano vienos istorija“ ir kviesdama paklausti savęs: „Ar padarei ką nors, kad būtų geriau tokiems, kaip aš?“

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos Mokinių taryba konkursui atsiuntė filmą „Geras žodis“ (http://goo.gl/GV6iMU), kuriam komisija skyrė 2 vietą. Filme vaikinas telefonu pasidaro savo asmenukę, ja pasidalina socialiniame tinkle ir sulaukia skaudžių bendraamžių komentarų. Tačiau prislėgtą paauglį išgelbsti gauta pozityvi žinutė iš patyčių nepalaikančios draugės. „Vienas geras žodis gali nustelbti tūkstantį kitų. Mes – prieš patyčias!”, – pabaigoje sušunka filmo kūrėjai.

Jonavos rajono vaikų globos namų auklėtiniai, subūrę didžiausią aktorių komandą, sukūrė filmą „Netylėk“ (http://goo.gl/nYiGq4), užėmusį trečiąją vietą. Jaunieji kūrėjai vaidybiniu etiudu parodė, kad patyčios, pašaipos ir skaudinimas – tiek realybėje, tiek virtualioje erdvėje – plinta, kai jas stebintys tyli ir nereaguoja. „Netylėk!“, „Neapkalbinėk!“, „Dalinkis jausmais!“, „Draugaukime!”, – filme kviečia vaikai, sunaikindami stilizuotą patyčių virusą draugyste.

Apdovanojimą pelnė ir filmas „Mergaitė iš Anglijos“ (http://goo.gl/ETpnID), kurį sukūrė Molėtų rajono Alantos gimnazijos mokinių komanda. Filmas pasakoja apie iš Anglijos į „vieną Lietuvos kaimelį“ atsikrausčiusią mergaitę, kuri nemoka lietuvių kalbos, neturi draugų ir pirmosiomis dienomis naujoje mokykloje patiria elektronines patyčias. Tačiau šioms patyčioms nepritariantys mokiniai nusprendžia netylėti ir susidraugauti su naujoke – netrukus socialiniame tinkle atsiranda naujų draugų apsuptos filmo herojės nuotrauka.

Komisija taip pat įvertino ir Kauno „Aušros“ gimnazijos mokinių atsiųstą filmą „Filmukas kovai su patyčiomis“ (http://goo.gl/Cv4fVY). Gimnazistai, pavaizduodami merginos, patiriančios skaudžias elektronines patyčias, istoriją, primena, kad „patyčios – ne humoro rūšis ir ne pramoga, jos skaudina ir įbaugina žmogų, priversdamos užsisklęsti savyje“. Įskaudintą filmo heroję paguodžia palaikymą jai parodantys draugai, taip primindami: „Kad ir kaip bebūtų sunku, kad ir kokie vieniši besijaustumėm, visuomet atsiras žmonių, kurie supras.“

Už kūrybinį darbą ir idėjas, kaip galima stabdyti elektronines patyčias, konkurso nugalėtojai apdovanoti vertingais bendrovės „Teo“ įsteigtais prizais.