Per „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“ „Vaikų linijoje“ apsilankė Prezidentė Dalia Grybauskaitė

2017-03-21

Visoje Lietuvoje vykstant „Veiksmo savaitei BE PATYČŲ“, „Vaikų linijoje“ apsilankė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Susitikusi su „Vaikų linijos“ darbuotojais, savanoriais konsultantais ir „Vaikų linijos“ veiklą palaikančiais žinomais žmonėmis, Prezidentė aptarė vaikų ir jaunimo emocinės būklės situaciją šalyje bei efektyviausias priemones, sprendžiant smurto, patyčių ir žeminančio elgesio problemą. 

Lietuvoje ir toliau išlieka didžiausias patyčių mastas tarp 42 šalių, nemažėja iš gyvenimo pasitraukusių mokinių skaičius, o emocinė ir psichologinė pagalba dar nėra lengvai prieinama visiems. 

Skubi ir anoniminė emocinė pagalba dabar užtikrinama daugiausia nevyriausybinių organizacijų pastangomis. Šalyje veikiančios kelios pagalbos linijos – vienas populiariausių ir efektyviausių pagalbos būdų. Vien „Vaikų linija“ kas mėnesį sulaukia apie 50 tūkstančių skambučių ir atsiliepti geba į kas ketvirtą. Dar prieš kelerius metus pagalbos sulaukti čia galėdavo tik kas 24-as vaikas ar jaunuolis, norintis pasikalbėti apie savo sunkumus. Šiuo metu organizacijoje dirba daugiau nei 200 savanorių konsultantų Vilniuje ir Kaune, o Klaipėdoje į skambučius atsiliepia profesionalūs psichologai.

Palaikydama „Vaikų linijos“ veiklą, šalies vadovė jau antrus metus iš eilės savo 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio skyrė šiai organizacijai, kviesdama ir kitus palaikyti „Vaikų linijos“ veiklą.

Stabdant smurtą ir patyčias, ypač svarbus ir visos visuomenės įsitraukimas. Pasak šalies vadovės, žeminimo kultūra plačiai išsikerojusi ne tik mokyklose, šeimose, bet ir įstaigose, viešojoje erdvėje, net Seime. Todėl Prezidentė paragino nebūti abejingiems ir reaguoti į bet kokias smurto apraiškas. Tik tada, kai nebijosime pasmerkti žeminančio elgesio ar suteikti pagalbą nukentėjusiam nuo patyčių, galėsime pažaboti dabar siaučiančią smurto epidemiją. 

Šiemet įsigalios Prezidentės inicijuotos Švietimo įstatymo pataisos, numatančios prievolę visoms šalies mokykloms vykdyti prevencinę kovos su smurtu ir patyčiomis programą. Politinės valios Seime taip pat laukia Prezidentės inicijuotos įstatymų pataisos, kuriomis taps privaloma pranešti matant smurtą, operatyviai reaguoti ir paimti vaikus iš nesaugios jiems aplinkos. Pataisos padės užtikrinti vaikų saugumą, tėvų ir institucijų atsakomybę, paspartins vaikų globos ir įvaikinimo procesus. 

Susitikime taip pat dalyvavo „Vaikų linijos“ veiklą palaikantys atlikėjai: Vilija Matačiūnaitė ir Donatas Montvydas, kuris taip pat yra ir kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadorius. Kova su patyčiomis – vienas iš Prezidentės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos prioritetų. 

Jau aštuntą kartą visoje Lietuvoje vykstanti „Vaikų linijos“ iniciatyva „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ šiemet ragina matančius patyčias, fizinį ir psichologinį smurtą, nelikti nebyliais liudininkais, aktyviai reaguoti, ištiesti pagalbos ranką ir taip prisidėti, mažinant patyčių skaičių šalyje. Iniciatyva siekia atkreipti ne tik mokyklų, bet ir visų žmonių dėmesį į patyčių problemą, šviesti visuomenę ir kurti saugesnę aplinką vaikams. Šiemet prie „Veiksmo savaitės“ prisijungė apie 1200 ugdymo įstaigų, aktyvių organizacijų ir rėmėjų, taip pat iniciatyvą palaiko būriai neabejingų žmonių.

 

Roberto Dačkaus/Prezidento kanceliarijos nuotrauka