Patyčių tarp mokinių pradeda mažėti – toliau stabdyti patyčias kviečia sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ

2019-01-17

Pastebimos patyčių tarp Lietuvos mokinių mažėjimo tendencijos, rodo naujausio Tarptautinio mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenys. Emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“, jau 16 metų savo veiklomis skatindama mažinti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio paplitimą, kviečia toliau ugdyti visuomenės nepritarimą patyčioms ir šį kovą prisijungti prie sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ.

Pasaulio sveikatos organizacija kas ketverius metus atlieka Tarptautinį mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimą (HBSC), vykdomą beveik 50-yje valstybių. 2018 metais atlikto HBSC tyrimo duomenimis, Lietuvoje patyčias patiria 29 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių (2014 m. patyčias patyrė 32 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių), o iš kitų besityčiojantys nurodė 25 proc. berniukų ir 14 proc. mergaičių (2014 m. iš kitų tyčiojosi 33 proc. berniukų ir 16 proc. mergaičių).

„Lyginant su 2014 metų tyrimu, stebimas minimalus patiriančių patyčias sumažėjimas – 2014 m. patyčias patyrė 29 proc. mokinių, o 2018 m. – 27,6 proc. Taip pat nežymus sumažėjimas stebimas, vertinant patyčias virtualioje erdvėje – 2014 m. elektronines patyčias patyrė 10 proc. mokinių, o 2018 m. – 8 proc. Dažniau (apie du kartus) tyčiojasi bei patyčių aukomis tampa berniukai“, – tyrimo rezultatus komentuoja HBSC tyrimo Lietuvoje pagrindinis tyrėjas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkas prof. dr. Kastytis Šmigelskas.

Nuo 1994 m. Lietuvoje vykdomo HBSC tyrimo rezultatai leidžia spręsti apie tai, kokio masto yra patyčių problema tarp Lietuvos mokinių ir ar ji keičiasi.

„Mažėja besityčiojančių vaikų, mažėja patyčias patiriančių berniukų, mažėja elektronines patyčias patiriančių vaikų. Tai – nepaprastai svarbi žinia, kad stebime patyčių mažėjimo tendencijas. Šie duomenys rodo, kad mūsų visuomenėje po truputį mažėja šios formos agresijos, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Žinoma, pokyčiai vyksta ne taip greitai, kaip norėtųsi, bet žinia labai aiški: judame teisinga kryptimi ir norint, kad skaudinimo mokyklose būtų dar mažiau, turime tęsti darbą ir dar stiprinti pastangas.“

„Vaikų linija“, nuo 2004 metų vykdanti kampaniją BE PATYČIŲ, įvairiomis priemonėmis siekia plėtoti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevenciją, kurti saugią aplinką vaikams bei suaugusiems ir šviesti visuomenę apie šios problemos sprendimo būdus. Visuomenei vis labiau pripažįstant patyčių problemos aktualumą, „Vaikų linija“ kovą skelbia Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ. Ši iniciatyva pakeis devynerius metus vykusią nacionalinę „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“.

„Per devynerius metus „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ užaugo – joje kasmet dalyvavo didžioji dalis šalies ugdymo įstaigų, prie jos jungėsi ir ją palaikė gausus partnerių būrys. Šiemet, minint šios iniciatyvos dešimtmetį, norime šią iniciatyvą transformuoti ir pakviesti visus, norinčius stabdyti patyčias ir kitokį skaudinimą, savo veiklomis ir idėjomis jungtis prie sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ, – kviečia „Vaikų linijos“ vadovas. – Su patyčiomis turime dirbti  ištisus metus, tačiau kovo mėnesį kviečiame savo veiklomis ir iniciatyvomis prisidėti prie patyčių problemos aktualizavimo.“

„Vaikų linija“ kovo mėnesį kviečia ugdymo įstaigas, nevyriausybines organizacijas, valstybines, mokslo įstaigas, verslo įmones ir visus aktyvius žmones padėti didinti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų sąmoningumą patyčių tema, pradedant nuo savo bendruomenių, kolektyvų iki plačiosios visuomenės.

„Vaikų linijos“ kampanija „BE PATYČIŲ“ ir Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ prisijungia prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“.