Pirmą lapkričio ketvirtadienį – UNESCO paskelbta Tarptautinė diena prieš smurtą ir patyčias mokykloje

2020-11-04

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO sprendimu nuo šių metų pirmąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė diena prieš smurtą ir patyčias mokykloje, įskaitant ir elektronines patyčias. Šia iniciatyva visos šalys, jose veikiančios organizacijos ir piliečiai kviečiami kartu siekti bendro tikslo – kad mokyklos taptų saugia vieta be smurto.

2020 metų Tarptautinės dienos prieš smurtą ir patyčias tema – „Kartu prieš patyčias mokykloje“, pabrėžiant, kad patyčios yra labiausiai paplitusi smurto forma mokyklose, daranti neigiamą įtaką vaikų mokymosi rezultatams, jų sveikatai ir emocinei gerovei.

Patyčios mokykloje iš milijonų vaikų ir paauglių atima vieną pagrindinių teisių į mokslą. Paskutinė UNESCO ataskaita parodė, kad daugiau nei 30 proc. pasaulio mokinių yra patyčių aukos, kenčiančios dėl prastų mokslo pasiekimų, mokyklos nebelankymo, fizinės ir psichinės sveikatos.

Tarptautiniai tyrimai rodo, kad vienas iš trijų mokinių patyrė patyčias per paskutinį mėnesį. Vienas iš dešimties mokinių nukentėjo nuo elektroninių patyčių – ši patyčių forma tampa vis dažnesnė. Dėl COVID-19 pandemijos viso pasaulio mokiniai – daugiau nei bet kada anksčiau – gyvena, mokosi ir bendrauja internetu. Dėl šio beprecedenčio ekrano laiko padidėjimo ir realaus bei virtualaus pasaulio susiliejimo vaikai tapo labiau pažeidžiami dėl patyčių ir elektroninių patyčių.

Pasekmės yra rimtos. Dažnai patyčias patiriantys vaikai yra tris kartus labiau linkę jaustis atstumtais mokykloje, daugiau nei du kartus dažniau praleidinėja pamokas nei tie, iš kurių dažnai nesityčiojama, šių vaikų mokymosi rezultatai prastesni. Su patyčiomis siejamos ir sunkios pasekmės sveikatai. Patyčias patyrę vaikai du kartus dažniau jaučiasi vieniši, negali užmigti naktį ir galvoja apie savižudybę nei tie vaikai, kurie patyčių nepatyrė.