Prasideda Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ: „Vaikų linija“ kviečia praleisti progą pasityčioti

2021-03-01

Vykstant nuotoliniam ugdymui, dvigubai sumažėjo vaikų kreipimųsi į „Vaikų liniją“ dėl patyčių – daugiau nei dvidešimt metų tai buvo vienas dažniausių vaikų ir paauglių įvardijamų sunkumų. Kovą skelbdama Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ 2021, „Vaikų linija“ kviečia mokytis praleisti progą pasityčioti, kad sugrįžę į mokyklas vaikai ir paaugliai galėtų jaustis saugiau.

„Tiek per pirmąjį, tiek per antrąjį karantiną, vykstant nuotoliniam mokymosi procesui, maždaug dvigubai sumažėjo vaikų skambučių ir žinučių „Vaikų linijai“ patyčių tema – jei paprastai per mėnesį sulaukiame apie 200-300 skambučių dėl patyčių, vaikams pradėjus mokytis iš namų, šis skaičius nesiekė 100. Taip pat lyginant su kitais sunkumais, patyčios nuotolinio ugdymo metu minimos dvigubai rečiau, – pastebi „Vaikų linijos“ vadovas dr.Robertas Povilaitis. – Daliai vaikų nuotolinis mokymasis užtikrina saugumą, nes leidžia išvengti tiesioginio susidūrimo su kitais vaikais, kurie tyčiojasi. Todėl šiemet, organizuodami Sąmoningumo didinimo mėnesį BE PATYČIŲ, norime paskatinti patyčių iniciatorius ir jų palaikytojus mokytis sustoti ir pakeisti savo elgesį, išvengiant kitų skaudinimo ir žeminimo.“

„Vaikų linija“ kasmet kovo mėnesį skelbdama Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ, siekia sutelkti visuomenės dėmesį į patyčių problemą ir jos sprendimo galimybes Lietuvoje. Šių metų socialine kampanija „Praleisk progą pasityčioti“, „Vaikų linija“ kreipiasi į patyčių iniciatorius, kviesdama juos laiku sustoti ir nepasityčioti, neparašyti žeminančio komentaro, nepasakyti kitus skaudinančios replikos, kai kyla toks impulsas.

„Neretai kalbėdami apie patyčių prevenciją, didelį dėmesį skiriame tam, ką daryti susidūrus su patyčiomis, vis daugiau akcentuojamas svarbus stebėtojų vaidmuo patyčių situacijose. Tačiau vis dar trūksta informacijos, skirtos patyčių iniciatoriams, skatinant juos pakeisti savo elgesį ir nebeskaudinti kitų, – teigia „Vaikų linijos“ kampanijos BE PATYČIŲ koordinatorė Eglė Balčiūtė. – Labai svarbu suprasti, kad kilus stipriai emocijai, pavyzdžiui, pykčiui, nusivylimui, gali atsirasti daug minčių, ką galima skaudaus pasakyti ar padaryti kitam žmogui, bet tokiais atvejais svarbu laiku sustoti. Išvengti kitus žeminančio elgesio gali padėti dėmesio nukreipimas į kitą veiklą, susikoncentravimas į savo kvėpavimą, pagalvojimas, iš kur kilo toks pyktis ar kita stipri emocija ir ar tikrai tai daryti verta. Nusiraminus ir atpažinus savo jausmus, pavyks praleisti progą pasityčioti.“

„Vaikų linija“ pristato edukacinius filmukus vaikams, kuriais siūlomi įvairūs būdai, kaip sustoti ir nepasityčioti, o kilusias ūmias emocijas išreikšti kitaip, nežeminant ir neskaudinant kitų. Šiuos filmukus ir rekomendacijas darbui su mokiniais bei kitą „Vaikų linijos“ specialistų paruoštą informaciją veikloms galima rasti čia.

Savo idėjomis, kurios padeda praleisti progą pasityčioti, 5-12 klasių mokiniai dalijasi, dalyvaudami „Vaikų linijos“ piešinių ir frazių konkurse „Praleidžiu progą pasityčioti“. Į antrąjį etapą atrinkti geriausi mokinių darbai bus paskelbti „Vaikų linijos“ kampanijos BE PATYČIŲ „Facebook“ paskyroje, kur visi lankytojai galės atiduoti savo balsą už, jų nuomone, geriausius kūrinius.

Kovo 26 d. „Vaikų linija“ organizuoja nuotolinę konferenciją „Patyčios tarp mokinių – ką darome? Lietuvos ir Šiaurės šalių patirtis“, skirtą ugdymo įstaigų darbuotojams ir visiems, kuriems aktuali patyčių prevencijos tema. Konferencijoje pranešimais dalinsis Švedijos organizacijos „Friends“, Norvegijos valstybinio ir nevyriausybinio sektoriaus koalicijos prieš patyčias atstovai, bus galima susipažinti su Švedijos ir Lietuvos mokyklų patirtimi, įgyvendinant prevencines programas, pasiklausyti panelinės diskusijos „Ką darome su patyčiomis ir elektroninėmis patyčiomis pandemijos metu“. Daugiau informacijos apie konferenciją ir registracija čia.

Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ 2021 partneriai ir rėmėjai: Norvegijos Karalystės ambasada, Švedijos ambasada, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Norvegijos finansinis mechanizmas, bendrai finansuojama naudojantis Europos Sąjungos Europos infrastruktūros tinklų priemone, „JcDecaux“ „Ergolain“, „Schage Real Estate“, „SuperOffice“, „Vegvisir“, ILAW LEXTAL, „All Caps“, „Meinart“.